Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı

Gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapmakta olan ya da yapacak olan danışmanlar daima istatistik düşünce becerisine sahip kişiler olmalıdır. Sürekli olarak piyasayı analiz etmeli, değişim, yükseliş ve azalışlardan bilgi sahibi olmalıdır. Ve bunları yaparken bir gayrimenkul yatırım danışmanı daima müşterisine karşı objektif, gerçekçi olmalıdır. Tabii ki dürüstlük olmazsa olmaz etkenlerin başında gelmektedir. Gayrimenkul yatırım danışmanı genel hatları ile bir takım özelliklere sahip olmak zorundadır.

Danışman ekonomik verilerin okunmasında yetenekli ve bilgili olmalı aynı zamanda bunların analizinde de kendini geliştirmiş olmalıdır. Pazar verilerini iyi bir şekilde değerlendirmeli, para akışını (uzun vadeli ve aynı zamanda kısa vadeli para akışı) kontrol etme konusunda becerikli olmalıdır. Bireysel gayrimenkul taşınmazlarının piyasa değerlerinin yanı sıra, bir gayrimenkul yatırım danışmanı ticari nitelikte olan gayrimenkul taşınmazlarının da piyasasına hakim olmalı ve bu konuda kendini daima geliştirmeye ve eğitime odaklamaldır. Satış konusunda piyasa analizine göre en yüksek fiyata ulaşabilmeli ve bu fiyatta elbette ki gerçekçi ve olağan bir fiyat olmalıdır.

Danışman bunula beraber pazarlık konusunda yetenekli olmalıdır. Bir gayrimenkul yatırım danışmanının en önemli önceliği müşterisinin ne istediğini bilmiş olmasıdır. Yatırımcılar farklı özellikler göstermektedirler. Kimisi var olan bir taşınmazının değerlendirilmesini, zaman içerisinde ki fiyat artış analizinin yapılmasını isterken, bir diğer yatırımcı ise var olmayan bir taşınmazın veya almak istediği taşınmazın yatırım konusunda, geleceğe dönük kira, satış konusunda analizinin yapılmasına ihtiyaç duyabilmektedir. Bu bağlamda gayrimenkul yatırım danışmanı müşterisini iyi tanımalı ve onun istediğini kesinlikle öğrenmek zorundadır. Kendisine iyi bir yatırım danışmanlığı yaptığı sürece, aynı zamanda da müşterisini işleyiş, pazar ve süreç ile bilgilendirdiği sürece yatırım konusunda olumlu adımlar attırmış olacak ve müşterisine de kazanç sağlamış bulunacaktır.