Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

Şüphesiz ki birçok kişinin, özellikle de gayrimenkul danışmanlığı veya emlakçılık yapmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan biriside; gayrimenkul danışmanlarının ne kadar kazandığı sorusudur. Genel olarak bakıldığı zaman gayrimenkul danışmanlığı bir tabikat ilişkisi içerisinde değildir. Yani bir emek karşılığında patron statüsünde olan kişiden bir ücret almamaktadır. Bu bağlamda bir gayrimenkul danışmanının ne kadar kazandığını net bir şekilde söylemek elbette mümkün olmayacaktır.

İşinde dürüst olan, kılık kıyafetine önem veren, enerjik, aynı zamanda daima dinamik olan ve öğrenme ile eğitime sürekli açık olacak olan gayrimenkul danışmanları mutlaka fazla paralar kazanacaklardır. Bir gayrimenkul danışmanı ayda 50.000 TL gibi yüksek ücretler kazanabilirken diğer gayrimenkul danışmanı ise 2.000 TL’yi geçememektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklerde olan ve saha çalışmalarını, routelerini, internet kulanımı ile potansiyel portföy adayı keşfetme işlemlerini ihmal etmeyen ve düzenli, programlı çalışan bir gayrimenkul danışmanı tabii ki de oldukça yüksek ücretler kazanacaklardır. Bu bağlamda alınacak olan ücretin değeri gayrimenkul danışmanının çalışmalarına, eğitimlerine ve dürüstlüğüne paralel şekilde artış gösterecek ve neticesinde hak etmiş olduğu ücreti kazanacaklardır. Bir önemli husus ise, çalışılmış olan portföyler ile başarılı işleryapılması sonucunda o portföyler çalıştıkları gayrimenkul danışmanlarını, kendi yakınlarına önerecek ve böylece hem alım hem de satım işlemlerinde bir zincirleme akış söz konusu olacaktır. Bu sebeple de danışmanın belki de portföy aramasına gerek kalmayacaktır.

Bir gayrimenkul danışmanı; özellikle de bu işe yeni başlamış olan gayrimenkul danışmanları portföy konusunda fazla seçici olmamakla birlikte karşılarına çıkan bütün portföyleri değerlendirmeli ve onlar ile anlaşma sağlamaya çalışmalıdırlar. Özellikle gayrimenkul danışmaları düşük getirili kiralık işlerinden uzak durmakta ve sonucunda da portföysüz kalma durumuna düşmektedirler.