Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Olunur?

Insurance-Consulting-ImageEmlak dünyasının son zamanlarda hiç şüphesiz vazgeçilmezlerinden olmuştur gayrimenkul danışmanlığı. Bu yazıda; alanlarında eğitimli, alım ve satım işlemlerinde teorik ile pratik bilgileri ile son derece çözüm odaklı olan gayrimenkul danışmanı nasıl olunur kısaca onu anlatacağız.

Yasal olarak gayrimenkul danışmanı olabilmek için bir yükseköğretim diploması aranmamaktadır. Başlıca sahip olunması gereken özelliklere değinecek olur isek; öncelikle bir gayrimenkul danışmanı her zaman dinamik, güler yüzlü, emlak piyasasının takibinde ve kılık kıyafet konusunda işine değer verecek kıyafetler giyen nitelikte elemanlar olmalıdırlar. Tabii ki vazgeçilmez unsurlardan birisi de gayrimenkul danışmanı olacak kişinin diksiyon düzgünlüğüdür. Bu bağlamda olması gereken temel nitelikleri saymış bulunmaktayız. Biraz önce yasal olarak bir diploma şartı aranmadığına değinmiştik. Diploma şartı aranmamakla beraber artık gayrimenkul danışmanlarının sertifika sahibi olmaları gerekmektedir. Bu sertifika kişinin gayrimenkul danışmanı olabilmesi için öğrenmesi gereken temel emlak bilgilerinden, teorik işleyiş bilgilerinden ve aynı zamanda danışmanlığın temel eğitimlerinden oluşmakta olan bir kurs sürecine tabiidir. Bu kursun sonucunda bir sertifika verilmektedir ve bu sertifika ile birlikte kişi yasal olarak gayrimenkul danışmanlığı yapabilme hakkına sahip olacaktır.

Devletin sağlamış olduğu kurslar (Örn. İSMEK) veya özel kamu kuruluşlarının vermiş olduğu emlak danışmanlığı kursları ile bu sertifikaya sahip olmak mümkün olabilmektedir. Sertifika sonrasında gayrimenkul danışmanlığı yapacak olan kişinin teoride aldığı bilgileri bir eğitim aşaması olarak da pratikte de yapması ve amiyane tabir ile işin inceliklerini öğrenmesi bu bağlamda önemli olmaktadır. Görüldüğü üzere kişilerin gayrimenkul danışmanlığı yapabilmeleri için sıkı sıkıya şartlar, mutlak engeller bulunmamaktadır. Alınmış olan onaylı kurs sertifikaları ile gayrimenkul danışmanlığı yapabilmek için şart tamamlanmış olacaktır. İyi bir danışman olabilmek için mutlaka eğitimlere katılmalı ve gerekli olan bilgilere sahip olunmalıdır.